Çocuğum Takıntılı. Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Takıntılı. Ne Yapmalıyım?

Obsesif kompulsif bozukluk (okb ) ,çocukluk çağlarında başlayabilen bir bilişsel bozukluktur.

Çocuğun istemsiz tekrarlayan davranışları ve zihinsel hareketleri ebeveynler tarafıından gözlendiğinde endişe uyandırmaktadır. Bu davranışlar çocukların rahatsızlık duyması nedeniyle istem dışı yaptıkları davranışladır.bu kısır döngünün içinde çocuk maalesef ki oldukça sıkıntı yaşamaktadır.

Günümüzde çocuklarda görülen obsesyonun artış gösterdiği söylense de asıl olan durum kuşak değişimi ve ebeveynlerle olan ilişkilerin değişiklik götermesi sayesinde hem ebeveynlerin daha iyi birer gözlemci olması hem de çocuğun sıkıntılarını ebeveynlerine daha rahat ifade edebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda en yoğun görülen obsesyonlar kirlenme ve başkalarına zarar verme olarak gözlenir

Bu obsesyonlar sürecinde en sık görülen davranışlar sürekli olarak duş almak isteği ,yeniden yeniden saymak ,her yerin ve her şeyin pis olduğunu düşünerek dokunmamak isteği,sürekli olarak odalarını ya da eşyalarını düzenlemek,düzenlediği ortamdan ayrıldıkları zaman o düzenin bozulup bozulmadığını düşünerek kaygılanmak,cinsel ya da saldırgan takıntılar ,söylemler gibi bir çok obsesyon gözlemlenmektedir.

Bu süreçte ebeveynleri mutlaka uzman yardmına başvurması gerekmetedir.

Obsesif kompulsif bozukluk,ilaç tedavisi eşliğinde bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilebilecekbir bozukluktur